Skad sie bierze moc z CHIPTUNINGu?

Producenci silników spalinowych, pozostawiają pewna rezerwę mocy i momentu obrotowego w seryjnym oprogramowaniu sterownika silnikowego. Ma ona na celu zapewnić bezpieczeństwo jednostki napędowej, w przypadkach bardzo wysilonej pracy, lub bardzo złych warunków pracy dla silnika. Bezpieczne przyrosty dla silników „wolnossących” to ok. 5% oryginalnej mocy, dla silników „doładowanych” 20% a nawet 50% nominalnej mocy.

Na czym polega CHIPTUNING?

Chip tuning to modyfikacja elektroniczna sterownika silnika, komputera (tzw ECU). Ma na celu poprawę parametrów silnika, poprzez zmianę samego oprogramowania. Znajdujące się w programie krzywe charakterystyki, oraz mapy, są modyfikowane pod kątem zwiększenia mocy i momentu obrotowego. Za pomocą edycji programu zmienia się wartości takie jak: ciśnienie doładowania, dawka pliwa, kąt wtrysku, czas wtrysku, ograniczniki Nm, dymienia jak również można przesunąć limiter prędkości obrotowej (odcinkę) czy prędkości maksymalnej.

Jak wyglada u nas CHIPTUNING?

 1. 1) Podłączenie interfejsu diagnostycznego i wykonanie pełnej diagnostyki polegającej na:
 2.   a) Sprawdzenie korekt pracy wtrysków na obrotach jałowych
 3.   b) Sprawdzenie działania pracy turbiny podczas jazdy
 4.   c) Sprawdzenie temperatury spalin EGT
 5.   d) Sprawdzenie wskazań sondy lambda o ile pojazd jest w nią wyposażony
 6. 2) Wykonanie pomiaru hamownią:
 7. 3) Zgranie programu sterującego - po złączu diagnostycznym OBD lub po wyjęciu sterownika z pojazdu - jeżeli w pierwszym przypadku jest to niemożliwe.
 8. 4) Modyfikacja programu zgodnie z życzeniem klienta
 9. 5) Wgranie programu sterującego - po złączu diagnostycznym OBD lub po wyjęciu sterownika z pojazdu - jeżeli w pierwszym przypadku jest to niemożliwe.
 10. 6) Ponowna pełna diagnostyka, w razie nie trzymania zadanych wskazań - modyfikacja, wgranie ponowne programu do uzyskiwania oczekiwanego efektu.
 11. 7) Wykonanie pomiaru na hamownii celem weryfikacji uzyskanego efektu.